Lista aktualności Lista aktualności

przywracają wygasły fach

Dzięki leśnikom odradza się w Polsce zapomniana profesja bartnictwa. Podczas warsztatów w Spale Andrzej Pazura, prekursor bartnictwa uczył jak dobrze wykonać barć by leśne pszczoły chciały w niej zamieszkać.

To właśnie na terenie Nadleśnictwa Spała w 2006 r. powstały pierwsze barcie wykonane przez bartników z Baszkirii. Leśniczy Andrzej Pazura nauczył się wówczas cennej sztuki bartniczej, którą potem pogłębiał w Baszkortostanie, w Zapowiedniku Szulgan Tasz.

Podczas ostatnich warsztatów, pod fachowym okiem leśniczego, adepci z nadleśnictw Płytnica i Katowice zdobywali wiedzę w zakresie sztuki bartniczej. Na wyrzynkach ze starej spalskiej sosny, uczyli się działania kłody bartnej.
Poznawali tajniki wykonywania barci i przygotowywania jej do zimy, sposoby wchodzenia do barci tradycyjnymi metodami, i wabienia pszczół, technik pozyskiwania miodu i wosku.
Po zakończeniu zajęć uczestnicy zabrali wykonane przez siebie kłody bartne, by zdobytą wiedzę przekazywać dalej.

Przywrócenie bartnictwa przynosi bezcenne korzyści dla biocenozy lasów gospodarczych poprzez korzystanie z naturalnych gatunków zapylaczy. Bartnictwo stanowi także niebywałą atrakcję turystyczną lasu, a miód bartny jest cennym przysmakiem o wyjątkowych walorach leczniczych.