Lista aktualności Lista aktualności

premiera filmu o „Ince"

W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi oraz w Radomsku odbyła się premiera filmu dokumentalnego Jacka Frankowskiego „Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć".

Film o „Ince" powstał przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Patronat nad wydarzeniem objęli dyrektor generalny Lasów Państwowych oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

 „Inka" była córką leśnika Wacława Siedzika, dzieciństwo spędza w leśniczówce Olchówka koło Narewki (stąd zaangażowanie LP w realizację filmu). Po śmierci rodziców (jej ojciec został zatrzymany przez Rosjan i zesłany do kopalni w rejonie Nowosybirska; matka, Eugenia została zastrzelona przez gestapo), Danuta wstąpiła w 1943 r. w szeregi Armii Krajowej. Jako sanitariuszka działała w siatce konspiracyjnej AK kierowanej przez leśniczego Stanisława Wołoncieja „Konusa" z Narewki.

W październiku 1944 r. „Inka" zaczęła pracę w Nadleśnictwie Narewka jako kancelistka.
W czerwcu 1945 r. wszyscy pracownicy nadleśnictwa zostali aresztowani przez NKWD i UB pod zarzutem współpracy z podziemiem niepodległościowym. Odbita w czasie konwoju do Białegostoku dołączyła do oddziału 5 Wileńskiej Brygady AK. Po zakończeniu wojny wróciła do legalnego życia. Korzystając z pomocy ojca chrzestnego - leśnika Stefana Obuchowicza znalazła pracę w Nadleśnictwie Miłomłyn. Po trzech miesiącach, na początku marca 1946 r., „Inka" powróciła w szeregi swojego oddziału.

Historia Danuty Siedzikówny „Inki", sanitariuszki legendarnej 5 Wileńskiej Brygady AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki", stała się symbolem ofiar powojennej walki z sowietyzacją Polski.

Jedna z uczennic I LO we Wrocławiu, szkoły w której w 2014 r. uczniowie wybrali „Inkę" na patronkę, w filmie przyznaje, że nie głosowała na „Inkę", że na takie poświęcenie sprawie „żadnego z nas nie byłoby stać".

Z fragmentów odnalezionych pamiętników Heleny Tymińskiej, babci „Inki" wynika, że młoda dziewczyna do partyzantki przyłączyła się, gdyż to wynikało z poczucia obowiązku, a nie chęci przeżycia przygody.

W działaniach zbrojnych podczas II wojny światowej udział brało ok. 11 tys. leśników. Służyli
w Wojsku Polskim w 1939 r., w Armii Andersa, Armii Krajowej, Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i ZSRR. Po wojnie wielu z nich angażowało się w pomoc ludności cywilnej i walkę konspiracyjną z sowieckim okupantem. Ich losy można prześledzić dzięki nowej ekspozycji
w Domu Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich im. Adama Loreta w Spale.

W ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Łodzi, zaplanowano uroczystości m.in. na Cmentarzu Rzymskokatolickim pod wezwaniem św. Wincentego (Doły), przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu przy Alei Karola Anstadta oraz w łódzkich szkołach.