Lista aktualności Lista aktualności

Pamięci ofiar Katynia i Miednoje - Nadleśnictwo Gostynin

Obelisk poświęcony pamięci ofiar Katynia i Miednoje odsłonięty.

17 września br., w 81. rocznicę napaści ZSRR na Polskę, przy Krzyżu Katyńskim i Pomniku Smoleńskim, na terenie Leśnictwa Drzewce, uroczyście odsłonięto obelisk poświęcony pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Wśród przybyłych gości byli m.in. Senator RP pan Marek Martynowski i kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku pani Marlena Mazurska.

Gospodarze uroczystości: Burmistrz Miasta Gostynina - pan Paweł Kalinowski, Wójt Gminy Gostynin - pan Edmund Zieliński i Nadleśniczy Nadleśnictwa Gostynin - pan Jacek Liziniewicz, w swoich wystąpieniach przypomnieli  zebranym o wydarzeniach w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Twerze, a także o katastrofie smoleńskiej w 2010 r.

Miejsce posadowienia obelisku jest szczególne dla gostynińskich leśników.

10 lat temu, w tym właśnie miejscu z inicjatywy Nadleśniczego Jacka Liziniewicza, została posadzona uprawa leśna pamięci ofiar 10 kwietnia 2010r., równocześnie posadowiono tam  Krzyż Katyński i Pomnik Smoleński, wszystko to z nadzieją, że miejsce będzie żyło i przypominało ludziom o naszej historii, pobudzało do refleksji, bo jak wiemy, narody, które tracą kontakt ze swoją historią – giną.

W odsłoniętym w dniu 17. września obelisku znajduje się urna z ziemią z cmentarzy    w Katyniu i Miednoje, które pobrał jeden z członków Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich z Gdyni. Do Gostynina ziemia trafiła za pośrednictwem leśników z Pomorza.  Woreczki  z ziemią wraz z certyfikatem potwierdzającym jej pochodzenie, zostały zapieczętowane w obelisku w lipcu br. Pandemia pokrzyżowała plany gostynińskich leśników i kolejna część uroczystości została przeniesiona właśnie na dzień 17 września 2020 r.

Dziś obelisk znajduje się w miejscu swego przeznaczenia.

Pamiętajmy o tym miejscu i ludziach, którzy poświęcili swoje życie Ojczyźnie.