Lista aktualności Lista aktualności

NIEMAPA łódzkie – wycieczki pełne wyobraźni

NIEMAPA łódzkie to niekonwencjonalny projekt prezentujący atrakcje województwa z przeznaczeniem dla rodzin z dziećmi. Znalazły się na niej dwa rekomendowane przez mamy, obiekty na terenie Lasów Państwowych. Ścieżka edukacyjna „Opowieści bielika" (N. Bełchatów) oraz ścieżka rowerowa im. Z. Goliata wokół Zalewu Sulejowskiego (N. Piotrków i Smardzewice), to propozycje łódzkich mam na niebanalne spędzanie wolnego czasu w lesie.

NIEMAPA łódzkie to ilustrowany przewodnik po regionie. W zabawny i ciekawy graficznie sposób przedstawia atrakcyjne miejsca, lokalną kulturę, kuchnię, ciekawostki i regionalizmy
a poprzez gry, zagadki i wyzwania, zachęca do aktywnego poznawania regionu.

Pomysł należy do łódzkich mam Małgorzaty Żmijskiej, mamy Eustachego i Joanny Studzińskiej, mamy Poli oraz wspierających je mamy z regionu, które spędziły wiele dni na sprawdzaniu polecanych miejsc pod kątem dostępności i atrakcyjności dla rodzin. „Mieszkamy tu całe życie, ale wiele miejsc odkryłyśmy dopiero teraz, jak na przykład Ogród Zmysłów, Giganty Mocy, Ścieżkę edukacyjną „Opowieści bielika" czy Bolimów. W niemapie łódzkie zapraszamy dzieciaki
i dorosłych w ponad pięćdziesiąt miejsc – te najciekawsze, naszym zdaniem, są opisane
i narysowane, ale jadąc na kilkugodzinną wycieczkę zawsze warto dorzucić jeszcze kilka atrakcji po drodze. Zresztą – każda rodzina lubi co innego."
– mówią pomysłodawczynie.
To najzieleńsza z wszystkich niemap, w łódzkim jest tyle lasów i malowniczo położonych miejscowości, że zestaw kolorystyczny po prostu nie mógł być inny." – dorzucają ilustratorzy NIEMAPY.

NIEMAPA będzie dystrybuowana podczas weekendowego (4 września) Mixera Regionalnego. Bezpłatna wersja on-line jest również dostępna na stronie niemapa.pl.

Leśny „stonehenge", modele ptaków, owadów
i grzybów w skali makro, sztuczne bagno oraz pień legendarnego „Dębu Cygańskiego" poznawać można wszystkimi zmysłami na ścieżce edukacyjnej
w Nadleśnictwie Bełchatów (szkółka leśna Borowiny)
. Ścieżka powstała z myślą o dzieciach niewidomych i niedowidzących. A wszystko zaplanowane i wykonane na kształt leśnego pnącza bez barier architektonicznych dla dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Na ścieżce umieszczonych jest 11 stanowisk, na których poznawać można zwierzęta i rośliny leśne, zagadnienia związane z ochroną środowiska naturalnego, tematy dotyczące pożarów oraz wykorzystania zasobów naturalnych. Wyposażenie stanowisk jest
w części interaktywne i umożliwia uczestnikom zajęć samodzielną pracę. Zmysł dotyku i słuchu, dominują w trakcie zwiedzania kolejnych stanowisk. Do dyspozycji zwiedzających jest audioprzewodnik po ścieżce, a także przewodnik z nakładką w alfabecie Braille'a. Izba Edukacji Ekologicznej, która funkcjonuje na szkółce, również przystosowana jest dla dzieci niepełnosprawnych. Na ścieżkę leśnicy sprowadzili spalony w 2012 roku, około 900-letni „Dąb Cygański". Nazwa pomnika przyrody, wywodzi się z legendy ludowej, według której Królowa Jadwiga na polanie pod tym właśnie dębem, przeczekała burzę w obozie cygańskim. Na ścieżce spotykamy zwierzęta leśne w naturalnych rozmiarach a leśny „stonehenge" uczy rozpoznawania gatunków drzew leśnych przez dotyk.

Druga propozycja ujęta na NIEMAPIE to ścieżka rowerowa im. Z. Goliata wokół Zalewu Sulejowskiego. Pokonana w całości lub podzielona na etapy pozwala zakosztować walorów kulturowych, krajoznawczych i wypoczynkowych Zalewu Sulejowskiego, otoczonego lasami.

NIEMAPA powstała w procesie ko-kreacji z mieszkańcami i poleca tylko sprawdzone miejsca.
Ma poręczny format i specjalny papier zachęcając do twórczych działań: rysowania, bazgrania
i notowania przez dzieci. Do mapy dołączona jest pocztówka z pozdrowieniami, wysyłając ją tradycyjną pocztą można podzielić się swoimi odkryciami z rodziną i przyjaciółmi.