Lista aktualności Lista aktualności

Modliszka zwyczajna w lasach Nadleśnictwa Skierniewice

Czujny turysta zaobserwował modliszkę w skierniewickich lasach.

Na terenie kompleksu Puszczy Bolimowskiej, należącego do Nadleśnictwa Skierniewice, zaobserwowano modliszkę zwyczajną. Nie jest to pierwsze spotkanie z tym gatunkiem, jednak wciąż jest to zjawisko rzadkie. Modliszka jest gatunkiem o dużej ekspansji, co jest związane ze zmianami klimatycznymi. Modliszek przybywa z każdym rokiem i pojawiają się na coraz to nowszych stanowiskach!

 

Kilka słów o gatunku

Modliszka kojarzy się przede wszystkim z jaskrawą zielenią. Obserwuje się jednak także osobniki brązowe czy jasnożółte. Samce zazwyczaj mniejsze od samic dorastają do około 40 mm, natomiast samice mogą osiągnąć nawet 75 mm. Mimo, iż owady te posiadają skrzydła, korzystają z nich sporadycznie. Samice porusza się wyłącznie po ziemi, a w sytuacji zagrożenia co najwyżej przyspiesza kroku, natomiast samce czasem latają na krótkie odległości.

Pierwsza para kończyn jest chwytna i bardzo silna – służy do chwytania ofiar. Modliszkę najczęściej spotkamy na silnie nasłonecznionych i suchych polanach czy łąkach z dużym pokryciem roślin. Przysiada na niskich częściach roślin, wyczekując ofiary. Chwycone w silne odnóża zwierzę nie ma szans na ucieczkę. Jest zjadane żywcem – często zaczynając od głowy!

Cykl życiowy modliszki trwa około 60 – 90 dni (samice mają cykl życiowy dłuższy o średnio 31 dni od samców). W tym czasie larwa przechodzi 6 wylinek. Młode modliszki wylęgają się wiosną, z jaj złożonych jeszcze poprzedniego sezonu, po tzw. zimowej diapauzie.


Kanibalizm

W życiu tych zwierząt dość popularne są akty kanibalizmu polegającego na tym, że samica zjada samca, który z nią kopulował. Zjawisko to zaobserwowano znacznie częściej wśród osobników w niewoli niż na wolności. Czemu do tego dochodzi? Istnieje kilka hipotez…

  • Do aktu kanibalizmu może dochodzić w sytuacji, gdy samice wyczują silną konkurencję w łowisku.
  • Inna teoria mówi o silnym instynkcie drapieżcy u samic.
  • Jeszcze inna, że  po zapłodnieniu i wykorzystaniu całego nasienia samiec może być „zbędny” i „nieprzeprzęgany” z punktu widzenia natury i dlatego samice eliminują samców.

 

Fot. Paweł Skokowski. Modliszka zwyczajna.