Lista aktualności Lista aktualności

Miłość w czasach zarazy - Bociany Czarne Online

Transmisja online z gniazda Ferminy i Florentina.

W naszym wyjątkowym serialu, transmisji online prosto z gniazda bocianów czarnych na dębie w woj. łódzkim, wiele się dzieje – dzięki czemu wiele nowego dowiadujemy się o tym skrytym, leśnym gatunku. Emocji nie brakuje!

W tym sezonie naszego serialu nastąpiła walka dwóch samic o gniazdo – całe szczęście zanim jeszcze pojawiły się jaja. W jej wyniku na gnieździe została nowa, zdeterminowana samica. Jak to było? W środę rano, 15 kwietnia, na gnieździe pojawił się trzeci dorosły bocian czarny. Niespodziewana wizyta zdezorientowała naszą parę. Nie było jednak ataku ani walki o gniazdo, co prof. Piotr Zieliński – opiekun naukowy projektu – zinterpretował jako pewny znak, że trzeci ptak to samica. Gość został chłodno przyjęty i „zmuszony” opuścić gniazdo: https://youtu.be/86V10VXw8xw

Nie wiedzieliśmy czy jeszcze się pojawi, jednak….W środę wieczorem, tego samego dnia, nowa samica przejęła gniazdo. Tym razem była to już prawdziwa walka: https://youtu.be/pt860fihtOo

Ptaki nie miały obrączek, zatem nie mieliśmy 100% pewności, czy w czwartek rano (była przerwa w transmisji) ponownie nie doszło do walki o odzyskanie gniazda. Najprawdopodobniej jednak nowa samica została na gnieździe. U bocianów czarnych walki o gniazdo nie są rzadkie, jednak zwykle takie boje toczą między sobą samce. Całe szczęście ta sytuacja nie opóźniła złożenia jaj.

Pierwsze jajo samica zniosła 19.04, drugie 22.04, a trzecie 24.04.2020. Wysiadywanie trwa od 32 do 38 dni, biorą w nim udział obydwa ptaki z pary, lecz wg dotychczasowych badań udział czasowy samca jest mniejszy – przyglądamy się temu teraz, ponieważ mamy to szczęście, że jesteśmy w stanie odróżnić samca od samicy. Różnica między nimi jest nieznaczna – tylko w wielkości czasem ją widać, samica najczęściej jest trochę mniejsza. Teraz obserwujemy codzienny rytm życia tych pięknych ptaków – rodzice dyżurują na jajach, dostarczają świeży mech i umacniają konstrukcję gniazda nowymi gałązkami… Ostatnio takich dostaw nasz samiec zrobił 18 w nieco ponad godzinę!! Byliśmy pod wrażeniem. Mamy też wielu aktorów drugoplanowych: był dzięcioł, wiewiórka, jelenie, sarny, zając, lis… gniazdo ma dobrą widoczność, dzięki czemu widzimy więcej niż zakładał projekt.

Na czacie przy transmisji również zabrała się grupa osób, które zapisują te zmiany na gnieździe – są naszą pomocą – cieszymy się, że wspólne obserwacje dają wielu osobom tyle radości w tych trudnych czasach. Dorosłym ptakom, na prośbę stałych obserwatorów gniazda, nadaliśmy imiona – Fermina i Florentino, w nawiązaniu do głównych bohaterów powieści „Miłość w czasach zarazy” Gabriela Garcíi Márqueza.

Klucie pierwszego pisklęcia przewidywane jest na 23 maja. Pisklęta bociana czarnego po wykluciu są pokryte delikatnym białym puchem, a dopiero po rozwinięciu piór okrywowych uzyskują czarno-białe upierzenie – nie możemy się doczekać! Mamy nadzieję, że wszystko będzie dobrze, jednak scenariusz do naszego projektu pisze natura - chcemy ją obserwować, nie kreować.

Wieści z Dębu 1:

Gniazdo Dąb 1 nie zostało zasiedlone przez bociany w tym roku. Ptaki nie pojawiły się nawet na krótko na tym gnieździe. Prawdopodobnie coś im się stało podczas zimowania lub wędrówki wiosennej.

31.05.2020 AKTUALIZACJA

Miniony weekend (23-24.05.) był fascynujący dla obserwatorów gniazda bocianów czarnych na Dębie 2, z którego RDLP w Łodzi prowadzi transmisję online 24/7. Do obsady naszego wyjątkowego serialu dołączyło trzech małych aktorów – pisklęta Ferminy i Florentina.
Klucie młodych przebiegało bez zakłóceń. Pierwsze pisklę wykluło się 23 maja kilka minut po ósmej rano, a kolejne - dwie godziny później. Trzeci pisklak porzucił skorupkę wieczorem, 24 maja.


Przed naszą parą trudny, życiowy sprawdzian – teraz pisklaki są zdane na ich opiekę, na ich czujność i siłę. Nie powinny zostawać same choćby na chwilę, w lesie czeka zbyt wiele niebezpieczeństw. Zagrożenia jakie czyhają na pisklęta bocianów to zimno, choroby, niedostatek pokarmu. A z zewnątrz to jastrząb, kuna i bielik. Wierzymy jednak, że para jest zgrana i upilnuje lęgu. Rodzice muszą być w pełni zaangażowani – karmić młode kilkanaście razy dziennie, później kilka, chronić, ogrzewać i czyścić im dziobem upierzenie.


Fermina i Florentino póki co świetnie się dogadują – ich dyżury mają swój porządek, rytm, a małe wyglądają na zdrowe i silne. Pisklaki jedzą to samo, co dorosłe – małe ryby. Karmienie młodych nie odbywa się bezpośrednio z dzioba do dzioba, jak u większości gatunków ptaków. Troskliwi rodzice zwracają zawartość żołądka do gniazd, skąd pokarm wybierany jest przez maluchy. Większe kąski lub to, co zostanie, zjada rodzic.  Z obserwacji wynika, że na Dębie 2 panuje zgoda – wszystkie młode jedzą, co nas bardzo cieszy, bo daje szanse na to, że gniazdo opuszczą 3 młode bociany czarne.  Link do ich wspólnej uczty z dnia 25.05.2020: https://youtu.be/oYGLOF_Dpi4


Po wykluciu pisklęta bociana czarnego są pokryte białym, delikatnym puchem. Dopiero po rozwinięciu piór okrywowych uzyskują czarno-białe upierzenie. Będziemy świadkami tej metamorfozy - niech rosną bezpiecznie, to teraz najważniejsze. Karmione przez rodziców, pisklęta w gnieździe pozostaną od 70 do 90 dni, z czego około 30 dni pod ścisłą opieką rodziców. Po tym czasie opuszczą gniazdo, ale przez kilka dni będą wracać by spędzić tu noc.

Fascynujący, cenny pod względem naukowym i edukacyjnym, materiał z obserwacji gniazd, na bieżąco będzie zamieszczany na profilu RDLP w Łodzi w Serwisie Facebook: https://www.facebook.com/LasyPanstwoweLodz/
Więcej informacji o projekcie znajdziecie pod adresem: https://www.lodz.lasy.gov.pl/bocianyczarne
i bezpośrednio w serwisie Youtube na kanale RDLP w Łodzi: https://youtu.be/IavRetMqfBk

Merytoryczna konsultacja tekstu i opiekun naukowy projektu: prof. Piotr Zieliński, Uniwersytet Łódzki. W projekcie udział biorą także: dr Bartosz Janic (Katedra Ekologii i Zoologii Kręgowców) i dr Maciej Kamiński (Katedra Badania Różnorodności Biologicznej, Dydaktyki i Bioedukacji).

Kontakt z RDLP w Łodzi w sprawie projektu: rzecznik@lodz.lasy.gov.pl
Patrycja Szustakowska – 724 722 249, Alicja Sitek – 724 722 208