Lista aktualności Lista aktualności

Łódzcy leśnicy (znowu) kreatywnie o lesie

Jak co roku RDLP w Łodzi przypomina, że las to dobre sąsiedztwo. Właśnie wystartowała kampania #WoodsKreuje, której głównym bohaterem jest drewno. Z tej okazji w centrum miasta ustawiono drewniane rzeźby – ławki, które będą cieszyć łodzian przez najbliższe miesiące.

Siedem ławek stanęło w Parku im. Stanisława Moniuszki, od strony dworca Łódź Fabryczna. Wśród drewnianych form łodzianie znajdą m.in. piękną łódź, wygodne siedzisko ze stojakiem na rowery, a najmłodsi docenią ławkę w kształcie cukierka.

Łódzcy leśnicy chcą przypominieć, jak pięknym i uniwersalnym surowcem jest drewno, pokazując jego ogromny potencjał, tworząc jednocześnie coś użytecznego. Lokalizacja WoodsKreuje w parku, w pobliżu dworca i nowych przystanków tramwajowych, nie jest przypadkowa.

Leśnicy mają nadzieję, że niebanalne drewniane ławki będą dobrym miejscem do odpoczynku dla podróżnych korzystających z MPK i PKP, a także tych, którzy wybrali się na spacer lub przejażdżkę rowerową po parku.

Pomysł na oryginalne ławki powstał podczas międzynarodowego sympozjum wzornictwa, które odbyło się w kwietniu w okolicy Łodzią. To właśnie tam spotkali się artyści z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki.

Uczestnicy, pracujący na co dzień z różnymi materiałami, tym razem zmierzyli się drewnem topolowym. Powstałe formy to wypadkowa kilku czynników: wizji artystycznej każdego z twórców, konieczności dostosowania jej do wymogów użyteczności i – jak podkreślają artyści – surowca. Drewno, jak żaden inny materiał, ma swoje naturalne uwarunkowania, które determinują ostateczną formę pracy. Wszystkie wady surowca, jak sęki, spękania, czy ślady szkodników dla artystów są dodatkowym walorem i kolejnym wyzwaniem w pracy twórczej.

– Nie wszystkie formy użyteczne muszą mieć formę kwadratu, warto poszukiwać innych rozwiązań. Jeżeli to poszukiwanie i jego efekty przybierają formę zabawy to dobrze – powiedział prof. Marek Sak z ASP w Łodzi o instalacji WoodsKreuje, który koordynował kwietniowe sympozjum.

Nowatorskie, drewniane ławki to niejedyne propozycje przygotowane dla łodzian. Przez kolejne dwa miesiące najmłodsi łodzianie będą gościć w Leśnym Eksperymentarium, by odkrywać super-moce przyrody.
RDLP w Łodzi zaplanowała także grę miejską śladami drewnianego dziedzictwa Łodzi z bardzo atrakcyjną nagrodą! Szczegóły już wkrótce na fanpage'u łódzkiej dyrekcji LP.

Dariusz Pieniak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, podkreśla, że drewno wykorzystane do stworzenia instalacji, pochodzi z drzewostanów gospodarczych, czyli zasadzonych po to, aby w chwili osiągniecia określonego wieku, można było je wyciąć.

Popyt na drewno jest ogromny i wciąż rośnie. Harmonia między potrzebami ludzi i przyrody jest utrzymana dzięki zrównoważonej gospodarce leśnej, która powstaje m.in. w oparciu o dziesięcioletnie plany urządzania lasu.

Więcej na temat pozyskania surowca, zadań leśników, właściwości poszczególnych gatunków drewna oraz inspiracji i ciekawostek dotyczących jedynego odnawialnego surowca naturalnego można przeczytać na stronie RDLP w Łodzi oraz na fanpage'u łódzkiej dyrekcji LP.

Nie po raz pierwszy łódzka dyrekcja Lasów Państwowych prowadzi ciekawą kampanię promocyjną. Dwa lata temu ściany łódzkich kamienic ozdobiły murale z mchu. 

Ambasadorami akcji „Zielone Ślady Natury" byli przedstawiciele leśnej fauny, których można spotkać na terenie łódzkich lasów. Na ścianach kamienic znalazły się sylwetki lisa, bobra, wilka, jelenia, sarny, bażanta, łosia, bielika, zająca i dzika. Za tę kampanię RDLP w Łodzi otrzymała statuetkę w konkursie „Złote Spinacze 2015" (w kategorii „PR miejsca, miasta lub regionu").

Natomiast w 2016 r. dzięki leśnikom Łódź wzbogaciła się o Aleję Leśnych Gwiazd, która powstała w sąsiedztwie słynnej Alei Gwiazd filmowych przy ul. Piotrkowskiej, w Pasażu Rubinsteina. Swoje tropy w leśnej promenadzie odcisnęli Eugeniusz Bocio, Meryl Spryt, Alwin Wiewiór K., Sowi Marsow, Sigourney Beaver, Mel Dzikson, Wilk w Woods Street, Mieczysław Frogg, Antoni Hop'kins Jr. i Richard Deer.