Lista aktualności Lista aktualności

Konferencja w rocznicę zbrodni katyńskiej

We wtorek 11 kwietnia w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej LZD SGGW w Rogowie odbyła się konferencja „Zbrodnia katyńska".

W prezentacji „Architekci polskiego leśnictwa – ofiarami zbrodni katyńskiej" Dariusz Pieniak, dyrektor RDLP w Łodzi przedstawił losy polskich leśników wziętych do niewoli sowieckiej. Wskazał na ogromne straty nie tylko dla polskiego leśnictwa, ale i dla państwa polskiego, powstałe w wyniku mordu katyńskiego. - Leśników zabijano trybem katyńskim od kwietnia 1940 roku do czerwca 1941 roku. W 1940 r. byli to głównie oficerowie rezerwy wzięci do niewoli po kampanii wrześniowej, a w 1941 r. – leśnicy aresztowani, często w miejscu pracy. Warunki w jakich zastała leśników okupacja sowiecka, zadecydowały, że ta grupa zawodowa w mordzie katyńskim stanowi ponad 3 proc. ogółu zamordowanych – mówił.

Masowe egzekucje polskich jeńców odbyły się na podstawie tzw. decyzji katyńskiej z 5 marca 1940 r. Na jej mocy rozstrzelano co najmniej 21 768 obywateli Polski, w tym oficerów wojska, policji i leśników.

Warto pamiętać, że na terenie łódzkiej dyrekcji LP działa także Dom Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich im. Adama Loreta w Spale. To właśnie tam można zwiedzić nowoczesną i multimedialną ekspozycję.

Wśród prelegentów znalazła się dr Joanna Żelazko (IPN Oddział w Łodzi), która przedstawiła miejsca kaźni sowieckiej. W swoim wystąpieniu zaprezentowała dochodzenie do prawdy o zbrodni katyńskiej, próbach jej zacierania oraz represjonowaniu rodzin pragnących poznać prawdę o losach swoich bliskich.

Natomiast prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939" w Łodzi, Jarosław Olbrychowski, przedstawił funkcjonariuszy Policji Państwowej II Okręgu Łódzkiego - ofiary zbrodni z 1940 r. W trakcie swojej prezentacji mówił o roli funkcjonariuszy Policji Państwowej w kształtowaniu niepodległości kraju. Przedstawił losy policjantów, którzy dostali się do niewoli sowieckiej.

O ekshumacjach oraz procesie zbierania informacji na temat pochówku ofiar zbrodni katyńskiej opowiedział Mieczysław Góra, reprezentujący Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Łodzi. Przedstawił również fotografie z własnych zbiorów opowiadając przy tym historię prac przy ekshumacjach.

Podczas konferencji uczestnicy obejrzeli wystawę „Zbrodnia katyńska", przygotowaną przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi, zawierającą kopie archiwalnych fotografii oraz dokumentów z archiwum IPN, Agencji Fotograficznej East News, Muzeum Katyńskiego – Oddziału Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz Archiwum Cyfrowego.

Organizatorami konferencji była Komenda Powiatowa Policji w Brzezinach oraz Leśny Zakład Doświadczalny SGGW w Rogowie. Wydarzenie patronatem objął dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.