Lista aktualności Lista aktualności

Groźny pożar w Nadleśnictwie Opoczno

Pożar w opoczyńskich lasach wybuchł po południu we wtorek 23 kwietnia na ternie gminy Żarnów.

Silny wiatr i niska wilgotność ścioły, przyśpieszyły rozprzestrzenianie się pożaru. Płonęło około 55 ha lasów Nadleśnictwa Opoczno (Leśnictwo Myślibórz), blisko 27 ha lasów niepaństwowych oraz około 15 ha nieużytków.

Na miejscu obecnych było 14 jednostek gaśniczych z powiatu opoczyńskiego i 8 jednostek zewnętrznych, między innymi z Radomska i Piotrkowa Trybunalskiego. W akcję zaangażowanych było łącznie 120 leśników i strażaków. Pożar gasiły również dwa dromadery z Leśnej Bazy Lotniczej w Piotrkowie Trybunalskim oraz jeden samolot z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Jedna taka maszyna potrafi jednorazowo zrzucić od 1,5 do 2 ton wody. W sumie podczas akcji samoloty wykonały łącznie 21 zrzutów, dzięki czemu ograniczyły rozprzestrzenianie się ognia.

Pożar został opanowany późnym wieczorem, ale dogaszanie trwało jeszcze do dzisiaj rana. Pożarzysko jest cały czas nadzorowane przez leśników i strażaków. Nie znamy jeszcze przyczyny powstania pożaru, który rozpoczął się, na nasypie centralnej magistrali kolejowej w okolicy miejscowości Siedlów.

Począwszy od 6 marca na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi lasy płonęły już 59 razy na pow. 84 ha. Główne przyczyny pożarów to nieostrożność dorosłych i podpalenia.

Do tej pory nie wprowadzono zakazu wstępu do lasu, gdyż wilgotność ścioły utrzymywała się powyżej 10 %. Dzisiaj podczas pomiarów o godzinie 9.00, pierwszy raz od wprowadzenia akcji bezpośredniej, zanotowaliśmy spadek wilgotności ściółki do 10 %.

Jeżeli o godzinie 9.00 rano przez kolejnych 5 dni wilgotność ścioły utrzymuje się poniżej 10 % to wówczas wprowadza się zakaz wstępu do lasu.