Lista aktualności Lista aktualności

Dron policzy straty

Po raz pierwszy w szacowaniu szkód pohuraganowych w Nadleśnictwie Opoczno (RDLP w Łodzi), pomoże nowoczesna technologia.

Dzięki fotografiom wykonanym z drona, bez wchodzenia do stwarzającego obecnie zagrożenie lasu, można szybko i dokładnie ocenić uszkodzony obszar. Do tej pory straty w połamanym drzewostanie były szacowane metodą szacunków brakarskich. Do lasu, w którym drzewa zostały uszkodzone przez silny wiatr, wchodzili leśnicy i szacunkowo obliczali masę i rodzaj uszkodzonego drewna. Jednak praca ta była bardzo niebezpieczna, w każdej chwili na ludzi mogły się przewrócić uszkodzone drzewa lub spaść połamane konary.

via GIPHY

Wykorzystanie drona przyspieszy również szacowanie szkód, pozwoli szybciej i bardziej precyzyjnie wyliczyć masę zniszczonego drewna.

Pod koniec czerwca przez województwo łódzkie przetoczyły się silne wiatry. Łącznie zniszczyły ponad 160 tys. m³ drewna. Tylko w Nadleśnictwie Opoczno wiatr uszkodził 120 tys. m³ drewna.

Po wykonaniu zdjęć, na ortofotomapę nakłada się warstwę wydzieleń i tworzy nowe, uwzględniając uszkodzone obszary. Zdjęcia wykonane z drona posłużą do opracowania ortofotomapy, czyli mapy do stworzenia, której są wykorzystane odpowiednio przetworzone zdjęcia. Wykorzystując taką mapę łatwiej obliczyć uszkodzoną masę drewna i zlokalizować powierzchnię. Przyśpiesza to proces usuwania uszkodzonych drzew, zapobiegając zagrożeniom od pożarów i rozprzestrzenianiu się szkodników. Ortofotomapa posłuży również do planowania przebiegu nowych dróg oraz analiz z zakresu stanu posiadania.

W Nadleśnictwie Opoczno, zdjęcia są wykonywane za pomocą jednego z najnowocześniejszych urządzeń tego typu na świecie - drona Trimble model UX5. Urządzenie waży zaledwie 2,5 kg, zostało wyposażone w aparat cyfrowy o wysokiej rozdzielczości i porusza się na wysokości 300 m. Fotografie wykonywane podczas nalotu, nakładają się na siebie, tym samym pokazując z dużą precyzję fotografowany obszar.

Zdjęcia są tak dokładne, że można na nich zobaczyć teren z połamanymi i pochylonymi drzewami, nawet jeśli jest to tylko jeden ar. By fotografie były dobre jakościowo, naloty są wykonywane tylko przy sprzyjających warunkach pogodowych. Podczas jednego nalotu urządzenie fotografuje obszar o wielkości ok. 1 km². W Nadleśnictwie Opoczno ortofotomapą objęte zostanie 1400 ha.