Lista aktualności Lista aktualności

Regionalne Obchody Dni Lasu

W dniach 3-4 października 2019 roku Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi świętowała obchody Dni Lasu – dwudniowa uroczystość była okazją do podziękowań za cały rok pracy, podsumowania wyników i umocnienia codziennych, służbowych relacji.

3 PAŹDZIERNIKA – REGIONALNE DNI LASU

3 października brać leśna zebrała się na Mszy Hubertowskiej w zabytkowym kościele pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Ogrodowej, by po wspólnej modlitwie przejść do Vienna House Andel`s Łódź, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Wykład inauguracyjny dotyczący etosu pracy leśnika poprowadził profesor  Uniwersytetu Szczecińskiego, dr habilitowany, dr honoris causa - Pasquale Policastro z Katedry Prawa Konstytucyjnego i Integracji Europejskiej Uniwersytetu Szczecińskiego.

Tegoroczne wydarzenie miało wymiar szczególny i zyskało wyjątkową oprawę ze względu na 95-tą rocznicę powstania Lasów Państwowych. Jesteśmy dumni z tego, że główne założenia organizacyjne funkcjonowania naszej firmy są kontynuowane od czasów II Rzeczpospolitej, a jednocześnie działalność jednostek jest wciąż unowocześniana.

Zmieniające się tendencje społeczne to również wyzwanie dla nas – podczas uroczystości Dyrektor Pieniak podkreślał, że „musimy przystosować swoje działania do obecnych czasów, bo naszym obowiązkiem jest obrona dorobku pokoleń leśników (…). Musimy nieść dalej ideały, które przyświecały naszym poprzednikom. Zdaję sobie sprawę, że leśnicy mając świadomość wysiłku, poświęceń i daniny krwi jaką nasza grupa zawodowa poświęciła lasom, przyjmują jako rażącą niesprawiedliwość zarzuty z jakimi spotykamy się w mediach i są to ciosy, które mogą i mają osłabić naszego ducha, ale nam nie wolno się poddawać, dlatego apeluję o odwagę, zdecydowaną obronę naszych racji. Każdy z nas w spokojny i merytoryczny sposób potrafi opowiadać i tłumaczyć na czym polega nasza misja – nie uciekajmy od wypowiedzi w mediach, od uczestnictwa w konferencjach i debatach na dotyczące nas tematy”.

ODZNACZENIA

Regionalne Dni Lasu 2019 były tradycyjnie były również okazją do wręczenia wyróżnień i odznaczeń oraz złotych, srebrnych i brązowych medali za długoletnią służbę. W tym roku mieliśmy także zaszczyt poinformować Państwa, że w dowód uznania za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci w walce o niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej, Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych nadał MEDAL  „PRO PATRIA” Dariuszowi Pieniakowi – gospodarzowi łódzkiej Dyrekcji.

Podczas części oficjalnej na wniosek Dyrektora RDLP w Łodzi, Minister Środowiska nadał ośmiu osobom Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”.

W uznaniu zasług na niwie działalności związkowej odznaczenia podczas uroczystości wręczył również Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” Ziemi Łódzkiej i Związek Leśników Polskich.

W dowód uznania zasług dla rozwoju Lasów Państwowych i gospodarki leśnej, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, nadał szesnastu osobom „Kordelas Leśnika Polskiego”.

4 PAŹDZIERNIKA – REGIONALNE SADZENIE LASU

Drugi dzień obchodów miał wymiar symboliczny – zrównoważona gospodarka leśna to misja, którą leśnicy wypełniają każdego dnia, dlatego w ramach obchodów Dni Lasu, sadziliśmy m.in. chronione w Polsce cisy – wspomogli nas pracownicy Nadleśnictwa Brzeziny, przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy, Naczelnicy RDLP w Łodzi, przedstawiciele Nadleśnictw RDLP w Łodzi, oddział Wojsk Obrony Terytorialnej, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Koluszkach.

Akcję sadzenia zakończyło plenerowe przestawienie uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Koluszkach pt „Drzewo, które umiało dawać” na podstawie opowiadania autorstwa Shel Silverstein.

PODZIĘKOWANIA

W imieniu Dyrektora Dariusza Pieniaka jeszcze raz dziękujemy  -  za miniony rok, za minione cztery lata, wszystkim pracownikom, współpracownikom, osobom wykonującym pracę na rzecz lasów, Zakładom Usług Leśnych, drzewiarzom, służbom, urzędom, samorządowcom, całemu współpracującemu otoczeniu.