Lista aktualności Lista aktualności

Dąb wolności posadzono podczas uroczystych dożynek

Podczas tegorocznych Dożynek Prezydenckich w Spale para prezydencka posadziła dąb wolności. To już czwarte drzewko-symbol, które posadzono na terenie RDLP w Łodzi.

Ceremoniał dożynkowy i mszę w Kaplicy Polowej Armii Krajowej poprzedziło posadzenie przez parę prezydencką drzewka wolności.

Bronisław Komorowski sadząc młode drzewo i odnosząc się do sąsiadującego ponad stuletniego dębu, podkreślił jak ważna jest ciągłość historii i symbolika 25 lat odzyskania przez Polskę suwerenności. - Sadzimy licząc, że wyrośnie co najmniej taki wspaniały i przypominał te czasy, kiedy mogliśmy powiedzieć sobie, że wolność odzyskana, została dobrze zagospodarowana. Dobrze wykorzystane, aby ten młody polski las rósł coraz piękniejszy, rósł przez kolejne lata, dziesięciolecia i stulecia – mówił podczas uroczystości prezydent.

W sadzeniu oprócz pary prezydenckiej uczestniczyli: Jolanta Chełmińska, wojewoda łódzki, Witold Stępień, marszałek województwa, Dariusz Młotkiewicz, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta, Adam Wasiak, dyrektor generalny LP, Edward Janusz, dyrektor RDLP w Łodzi, a także Hanna Mościcka, stryjeczna wnuczka prezydenta Ignacego Mościckiego.

Tradycja Dożynek Prezydenckich w Spale sięga dwudziestolecia międzywojennego. Przez wiele lat, od 1927 r. do1938 r., organizował je prezydent Ignacy Mościcki. W 2000 r. tradycję reaktywował prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Dożynkom towarzyszą liczne wydarzenia, m.in. pokazy rzemiosła i rękodzieła, występy zespołów ludowych oraz Miasteczko Regionów, w którym prezentowane są osiągnięcia 16 województw.