Lista aktualności Lista aktualności

Bieg "Tropem Wilczym" 2022

Bieg „Tropem Wilczym” odbył się w niektórych lokalizacjach już po raz 10!

To największe tego typu przedsięwzięcie sportowo-edukacyjne na świecie, którego celem początkowo była przede wszystkim integracja osób zainteresowanych historią Żołnierzy Wyklętych. Dzisiaj udział w Biegu „Tropem Wilczym” stał się formą oddania im hołdu, świadectwem naszej pamięci o tych, którzy walczyli za naszą Ojczyznę.

W RDLP w Łodzi niezależnie od siebie w organizację biegu zaangażowane były trzy Nadleśnictwa: Kutno, Radziwiłłów i Spała. Cieszy nas, że łącznie w tym dniu przez leśne ostępy – ku pamięci Wyklętych – pobiegło ponad 300 osób!

W każdej z lokalizacji uczestnicy Biegu mieli do wyboru dwa dystanse: 1963 m i 5 km. Ten krótszy dystans jest symboliczny – oznacza rok, w którym zginął ostatni poległy w walce Żołnierz Wyklęty, Józef Franczak, ps. Lalek. Drugi dłuższy i o bardziej sportowym charakterze.

Zainteresowanie „Tropem Wilczym” z roku na rok jest coraz większe. Bieg miał charakter edukacyjny, cieszy więc, że tak chętnie wystartowali w nim zarówno dorośli, jak i dzieci. Biegły też całe rodziny. W Radziwiłłowie statuetka za udział najliczniejszej grupy Biegu Tropem Wilczym trafiła do rodziny Sabatowskich.

Nie zabrakło też dodatkowych atrakcji dla uczestników, kibiców i gości.

Bieg w Nadleśnictwie Radziwiłłów uświetniła m.in. Grupa Rekonstrukcji Historycznych - Stowarzyszenie "Inicjatywa Ziemi Bolimowskiej".

W Nadleśnictwie Kutno Bieg odbył się w malowniczym kompleksie leśnym Raciborów, dzięki czemu uczestnicy mieli okazję zapoznania się z leśną ścieżką edukacyjną, jak również mogli wziąć udział w przygotowanych przez Nadleśnictwo Kutno konkursach czy poszerzyć wiedzę przyrodniczą poprzez merytoryczną dyskusję. Zmagania sportowe oraz aspekt historyczny zostały więc wzbogacone o elementy przyrodnicze.

W Spale dodatkowym, atrakcyjnym elementem imprezy był wykład historyka, Leszka Żebrowskiego. Podczas trwania wydarzenia jak zawsze zostały także złożone kwiaty pod pomnikiem Leśników i Drzewiarzy przez reprezentantów Nadleśnictwa Spała, Gminy Inowłódz, COS Spała, Sejmiku Województwa Łódzkiego oraz Zespołu Nadpilickich Parków Krajobrazowych.

Łączenie aktywności sportowej z edukacją historyczną i przyrodniczą to bardzo dobry pomysł, a także ciekawy sposób na spędzenie niedzielnego popołudnia w gronie rodziny i przyjaciół. Takich inicjatyw będzie u nas coraz więcej!

Dziękujemy wszystkim UCZESTNIKOM i ORGANIZATOROM za wspaniałą atmosferę, zaangażowanie i ciągły uśmiech na twarzach, mimo niesprzyjającej pogody!