Lista aktualności Lista aktualności

„Mimozami jesień się zaczyna”… a wrzosami kończy się lato

Lato powoli, ale jednak nieuchronnie, zbliża się ku końcowi. Świadczy o tym coraz więcej pustych pól oraz różowofioletowe łany wrzosów.

Wrzos pospolity jest krzewinką (tak jak np.: borówka czernica oraz barwinek pospolity) powszechnie występującą niemal w całej Polsce. To roślina zimozielona o drobnych, łuskowatych liściach. Rośnie w różnych zbiorowiskach roślinnych, jednak zawsze związany jest z kwaśnymi i dość ubogimi glebami oraz nasłonecznionymi stanowiskami. Wrzos nie lubi konkurencji - stosunkowo łatwo ustępuje borówkom oraz naturalnej sukcesji drzew i krzewów.

Kwiaty wrzosów są chętnie odwiedzane przez owady, w tym także pszczoły. Miód wrzosowy jest jednym z najbardziej aromatycznych i wyjątkowo smacznych miodów. Co ciekawe ma galaretowatą konsystencję i ciemny, czerwono-brunatny kolor.

Ze względu na swoje walory estetyczne wrzos doczekał się wielu hodowlanych odmian ozdobnych, które na dobre zagościły w naszych ogrodach. Według naszej, może trochę subiektywnej opinii, najbardziej urzekające są jednak naturalne, dzikie wrzosowiska – pozłacane światłem wschodzącego słońca, spowite mgłą i babim latem.