Na wycieczce

 



 

     Lekcja w Lesie

mgr Elżbieta Łukawska

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla kl. III - realizacja treści przyrodniczo- leśnej

Na wycieczce

materiały dla prowadzącego zajęcia

Dzień I
Temat dnia:
Na wycieczce
Cele ogólne:

  • poznanie warstwowej budowy lasu,
  • rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych,
  • wyrabianie umiejętności rejestrowania wyników obserwacji,
  • wdrażanie do pracy w grupie,
  • przypomnienie zasad obowiązujących turystów zwiedzających las.
Cele operacyjne:
Uczeń:
  • rozpoznaje i nazywa rośliny,
  • potrafi odszukać nieznane rośliny w przewodnikach,
  • wskazuje warstwy lasu w terenie,
  • podaje po 3 przykłady gatunków organizmów żyjących w poszczególnych
  • warstwach,
  • rejestruje spostrzeżenia w formie krótkich notatek,
  • zgodnie współpracuje w grupie,
  • przestrzega zasad prawidłowego zachowania się w lesie.
Metody:
  • samodzielnego dochodzenia do wiedzy,
  • praktyczna: obserwacja w terenie.
Forma pracy: zespołowa- zróżnicowana
Środki dydaktyczne:
kartki zadań, lupy, atlasy i przewodniki do rozpoznawania roślin oraz zwierząt leśnych, notatniki, długopisy, ołówki.

 

Przebieg zajęć:

  1. Przypomnienie zasad zachowania w lesie.
  2. Zapoznanie z celem wycieczki.
  3. Podział klasy na 4 grupy według znanych dziecięcych wyliczanek.
  4. Przydział zadań dla poszczególnych grup:

    I grupa: Najniższa warstwa lasu to ściółka. Wszystko to co znajduje się na powierzchni i pod ziemią. Obserwujecie i zapisujcie rośliny, żywe organizmy i inne ciekawe okazy przyrodnicze, które spotkacie. Możecie korzystać z atlasów.

    II grupa: Niższa warstwa lasu to runo leśne. Wszystkie rośliny, które sięgają do waszych kolan. Zapisujcie nazwy roślin, zwierząt, które spotkacie. Możecie korzystać z atlasów i przewodników.

    III grupa: Rośliny, zwierzęta i inne żywe organizmy, które są w średniej warstwie lasu – to podszyt. Są to rośliny wyższe od was a sięgają do pni starych lub młodych drzew. Obserwujecie, zapisujecie ich nazwy, wygląd i kolor. Pomogą wam w tym atlasy i przewodniki.

    IV grupa: Waszym zadaniem jest obserwacja najwyższej warstwy lasu czyli korony drzew. Obserwujecie i zapisujecie nazwy drzew oraz zwierząt korzystając z przewodników.
  5. Prezentacja poszczególnych grup
    • weryfikacja propozycji,
    • ustalenie wniosków
  6. Zabawa ruchowa „Zwierzęta leśne”.
    Dzieci podzielone na 2 zespoły, stoją naprzeciw siebie w niewielkiej odległości. I gr. to „zwierzęta”, II gr. to „warstwy lasu”. Dzieci przyjmują odpowiednie pozy, które naśladują daną partię lasu (korony drzew - dzieci trzymają ręce w górze, podszyt - stoją na baczność, runo - nogi mają ugięte w kolanach a ramiona wyciągnięte w przód, ściółka - przysiad ). Na sygnał nauczyciela dzieci „zwierzęta” biegną do swego domu, który znajduje się w odpowiedniej warstwie lasu.
  7. Podsumowanie wycieczki- karta pracy nr 1

 

Dzień II
Temat dnia:
Las jako przykład ekosystemu lądowego.
Cele ogólne:

  • utrwalenie wiadomości dotyczących warstw i mieszkańców lasu,
  • rozbudzanie ciekawości poznawczej,
  • kształtowanie umiejętności formułowania wniosków na podstawie obserwacji,
  • rozbudzanie inwencji twórczej,
Cele operacyjne:
Uczeń:
  • nazywa warstwy lasu,
  • klasyfikuje rośliny leśne,
  • stosuje nazwy rzeczowników,
  • przyporządkowuje zwierzęta do odpowiedniej części lasu,
  • wymienia funkcje jakie pełni las,
  • korzysta z przewodników i atlasów przyrodniczych,
  • wykonuje pracę plastyczną,
  • rozróżnia dźwięki wysokie, średnie i niskie,
Metody pracy:
  • asymilacji wiedzy (rozmowa z uczniem),
  • waloryzacji (ekspresja plastyczna),
  • praktyczna
Formy pracy:
  • zbiorowa,
  • grupowa: jednolita i zróżnicowana,
  • indywidualna, jednolita
Środki dydaktyczne: zagadki o zwierzętach, nagranie odgłosów leśnych, atlasy przewodniki po lesie, karta pracy, materiały plastyczne (ścinki materiałów, gazety kolorowe, włóczka, obrazki z ptakami, owadami i innymi zwierzętami, zebrane okazy przyrodnicze, nożyczki, kredki świecowe, klej, arkusz papieru ).

 

Przebieg zajęć:

  1. Wprowadzenie do tematu poprzez wysłuchanie wiersza:
    „ Idziemy leśną ścieżką
    cicho, cichuteńko
    może zobaczymy
    sarniątko z sarenką.”
  2. Rozpoznawanie odgłosów leśnych.
  3. Wypowiedzi na temat wycieczki.
  4. Weryfikacja notatek dotycząca roślin i zwierząt w danej warstwie lasu (stały skład zespołu dzieci ),
    • segregują nazwy roślin i zwierząt żyjących w określonej warstwie
    • określają warunki jakie panują w tych warstwach,
    • wypisują korzyści lasu dla ludzi i zwierząt
  5. Interpretacja plastyczna „Piętrowy świat roślin i zwierząt ”(forma i technika dowolna)
  6. Prezentacja prac przez poszczególne grupy- ekspozycja prac
  7. Zabawa muzyczno- ruchowa „Bal na leśnej polanie”. Naśladowanie ruchem zwierząt do usłyszanych dźwięków: wysokich, średnich i niskich.
  8. Uporządkowanie wiadomości o warstwach lasu i ich mieszkańcach- karta pracy nr2.
  9. Podsumowanie
    • ocena pracy zespołów
    • ocena nauczyciela.

 

Arkusze robocze dla ucznia