Pierwszy dzień wiosny

 

Lekcja w Lesie

mgr Jolanta Jankowska - Bednarek

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla kl. III

 

Pierwszy dzień wiosny
Ekospacer


materiały dla prowadzącego zajęcia

Ośrodek tematyczny:
Witaj, wiosno

Temat dnia:
Pierwszy dzień wiosny

Czas trwania zajęć: 4 godziny lekcyjne

Zapis w dzienniku:
Wielozdaniowe wypowiedzi na temat zmian zachodzących w przyrodzie wiosną na podstawie ilustracji oraz wysłuchanego utworu „Poranek” E. Grieg’a. Ciche czytanie ze zrozumieniem opowiadania pt. „Jak się wiosna budziła”. Inscenizacja improwizowana o budzącej się wiośnie. Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej. Tworzenie kompozycji muzycznej. Plastyczne przedstawienie wiosennej łąki – łączenie różnych technik. Układanie i rozwiązywanie zadań tekstowych.

Cele ogólne:

  • kształcenie umiejętności poprawnego wypowiadania się na podany temat
  • doskonalenie techniki cichego czytania ze zrozumieniem
  • rozwijanie wyobraźni i twórczej ekspresji
  • wdrażanie do współpracy w grupie
  • doskonalenie umiejętności układania i rozwiązywania zadań tekstowych

Cele operacyjne:
Uczeń

  • wypowiada się całymi zdaniami na temat zwiastunów wiosny
  • podaje skojarzenia do hasła „wiosna”
  • czyta tekst ze zrozumieniem
  • rozpoznaje zjawiska towarzyszące wczesnej wiośnie
  • dobiera właściwe instrumenty do naśladowania odgłosów przyrody
  • rozpoznaje głosy ptaków przylatujących z ciepłych krajów
  • inscenizuje opowiadanie o budzącej się wiośnie
  • podejmuje współpracę z kolegami,
  • rozwiązuje łamigłówki, zagadki i rebusy o wiośnie
  • układa zdania z rozsypanki wyrazowej
  • poprawnie przepisuje tekst
  • łączy ze sobą różne materiały w pracy plastycznej
  • dba o estetyczne wykonanie pracy
  • rozwiązuje zadania tekstowe
  • układa treść zadania do podanej formuły matematycznej

Metody (wg Okonia):

  • asymilacji wiedzy ( pogadanka, praca z tekstem i kartą pracy)
  • waloryzacji ( ekspresja słowna, plastyczna, muzyczna, ruchowa)
  • praktyczna (ćwiczenia praktyczne)

Formy pracy:

  • zbiorowa jednolita
  • grupowa jednolita i zróżnicowana
  • indywidualna jednolita i zróżnicowana

Środki dydaktyczne i materiały:
obrazki wiosenne w postaci puzzli, układanka matematyczna, karta pracy: „Obrus skojarzeń”, utwór muzyczny E. Grieg’a „Poranek” z Suity Peer Gynt op. 46 nr 1, tekst opowiadania „Jak się wiosna budziła” W. Grodzieńskiej, karty pracy z wiosennymi łamigłówkami (zaczerpnięte z czasopism dziecięcych), rozsypanka wyrazowa, taśma magnetofonowa z nagranymi głosami ptaków, instrumenty perkusyjne, matematyczne karty pracy, duże arkusze kartonów, farby, pędzle, papier kolorowy, pasta do zębów, plastelina, nożyczki, mazaki, klej, karty samooceny, kredki pastelowe

 

Przebieg zajęć:

  1. Wprowadzenie
      · Zabawa ruchowa „Zimno, ciepło” – praca zbiorowa. · Nawiązanie do tematu zajęć. Układanie obrazka wiosennego z puzzli – praca w grupach. · Rozwiązanie układanki matematycznej – praca w grupach.
    • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

      Odczytanie hasła dnia i zapisanie go na tablicy.
  2. Tworzenie skojarzeń
    • „Obrus skojarzeń”- pisanie i odczytywanie skojarzeń dotyczących wiosny – praca indywidualna. (karta pracy)
  3. Wypowiedzi
    • Wielozdaniowe wypowiedzi dzieci dotyczące zwiastunów wiosny.
  4. Ekspresja plastyczna przy muzyce
    • Wysłuchanie utworu E. Grieg’a pt. „Poranek”.
    • Określenie nastroju utworu oraz koloru, jaki do niego pasuje.
    • Otrzymanie na palecie barw różnych odcieni zieleni. Zamalowywanie zielona barwą (odpowiadającą kolorowi wiosny) powierzchni kartonu – praca w grupach.
  5. Praca z tekstem
    • Ciche czytanie ze zrozumieniem opowiadania pt. „Jak się wiosna budziła”.
    • Wypowiedzi dzieci na temat postaci występujących w opowiadaniu oraz przebiegu wydarzeń poparte odczytaniem fragmentów tekstu.
  6. Ekspresja słowno – ruchowa
    • „Burza mózgów” – propozycje dzieci dotyczące sposobów budzenia zaspanej wiosny.
    • Przygotowanie inscenizacji o budzącej się wiośnie – praca w grupach.
    • Prezentacja efektów pracy poszczególnych grup.
  7. Układanie zadań tekstowych
    • Układanie i rozwiązywanie zadań tekstowych do podanych formuł matematycznych – praca indywidualna zróżnicowana.
  8. Zabawy muzyczne
    • Rozpoznawanie głosów ptaków – zwiastunów wiosny.
    • Tworzenie wiosennej kompozycji muzycznej – naśladowanie odgłosów wiosny przez grę na instrumentach.
  9. Układanie zdań o wiośnie
    • Rozwiązywanie łamigłówek, zagadek, rebusów dotyczących wiosennej pogody, zwiastunów wiosny oraz prac w ogrodach – praca w grupach zróżnicowana.
    • Układanie zdań o wiośnie z rozsypanki wyrazowej – praca w grupach.
    • Przepisanie zdań do zeszytów.
  10. Ekspresja plastyczna
    • Wykonanie kompozycji plastycznej pt. „Wiosenna łąka” na kartonach zamalowanych zieloną barwą – wykorzystanie różnych technik i materiałów.
    • Prezentacja prac.
  11. Podsumowanie zajęć i samoocena

 

Arkusze robocze dla ucznia