Szukamy wiosny

Lekcja w Lesie

mgr Irena Nałęcka

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla kl. I

 

Szukamy wiosny
Ekospacer


materiały dla prowadzącego zajęcia

Blok tematyczny: WIOSENNE PRZEBUDZENIE
Klasa I
Temat dnia: Szukamy wiosny.
Ekospacer.

Zapis do dziennika:
Wycieczka do lasu. Rozpoznawanie roślin wiosennych z wykorzystaniem klucza do oznaczania roślin. Obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie. Poznawanie świata innymi niż wzrok zmysłami. Malowanie na folii wiosennego krajobrazu.

Cele ogólne:

  • rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych i troski o ochronę przyrody,
  • wdrażanie do obserwowania zmian zachodzących w przyrodzie,
  • kształtowanie umiejętności wyciągania wniosków na podstawie obserwacji,
  • poznanie świata innymi niż wzrok zmysłami,
  • nawiązanie emocjonalnego kontaktu z przyrodą.

Cele operacyjne:
Uczeń:

  • dostrzega zmiany zachodzące w przyrodzie wiosną,
  • wypowiada się na temat zaobserwowanych zmian,
  • potrafi rozpoznać leśne rośliny wiosenne wg klucza,
  • określa aktualną porę roku wg klucza,
  • rejestruje na kartce usłyszane w lesie dźwięki,
  • maluje na kartce spostrzeżone barwy,
  • maluje na folii wiosenny obrazek,
  • mówi o swoich odczuciach, wrażeniach,
  • podejmuje współpracę w grupie.

Metody pracy wg W. Okonia:

  • asymilacji wiedzy: rozmowa z uczniem, pogadanka,
  • samodzielnego dochodzenia do wiedzy,
  • waloryzacji: ekspresja ruchowa, plastyczna,
  • praktyczna: realizacja zadań twórczych.

Formy pracy:

  • grupowa jednolita i zróżnicowana,
  • indywidualna.

Środki dydaktyczne i materiały:
Klucz do oznaczania roślin, karty z ilustracjami przedstawiającymi rośliny leśne, charakterystyczne dla etapów wiosny (przedwiośnie, pierwiośnie, wiosna właściwa), atlasy roślin, słuchawki lekarskie, folia, mazaki, kredki, ołówki, cukierki, lupy, medale: „Sokoli wzrok”, „Najlepsze ucho”, „Tropiciel wiosny”.

 

Przebieg zajęć:

  1. Dzieci witają się przed szkołą okrzykiem:
    „Cha, cha, cha – życzę ci miłego dnia! Hej, hej, hej – dobry humor miej!”
  2. Przedstawienie dzieciom tematu zajęć:
    poszukiwanie leśnych roślin, które pozwolą określić jaką obecnie mamy porę roku: przedwiośnie, pierwiośnie, czy wiosnę właściwą.
  3. Rozdanie dzieciom kart z ilustracjami roślin leśnych charakterystycznych dla poszczególnych etapów wiosny. Dzieci wędrując po lesie starają się je odnaleźć i pokolorować ilustracje przedstawiające napotkane rośliny.
  4. Spacer po lesie – podczas spaceru dzieci wykonują następujące zadania:
    Zad.1. „Sokoli wzrok”
    • dzieci zaznaczają kredkami, na kartach, dostrzeżone w lesie barwy,
    • rozmowa na temat powstawania różnic w odcieniach tego samego koloru uzależnionych od oświetlenia, wilgotności terenu itp.
    • liczenie zaznaczonych kolorów,
    • wręczenie medalu „Sokoli wzrok” dzieciom, które dostrzegły najwięcej barw.
    Zad.2."Jakie dźwięki słyszysz?"
    • dzieci zakładają symboliczną czapkę „niemówkę”, która powoduje, że nie mogą nic mówić. Zadaniem jest zapisać na kartach usłyszane dźwięki,
    • rozmowa na temat usłyszanych dźwięków, przyczyn ich powstawania i co mogą oznaczać,
    • liczenie zapisanych dźwięków,
    • wręczenie medalu „Najlepsze ucho” dzieciom, które usłyszały najwięcej dźwięków.
  5. Wypowiedzi dzieci na temat: „Czy drzewa obudziły się ze snu?”
    na podstawie bezpośredniej obserwacji i osłuchiwania drzew za pomocą słuchawek lekarskich
    • każde dziecko wybiera własne drzewo, z którym chce się zaprzyjaźnić. Dotyka je, przytula się do niego policzkiem, mówi mu coś miłego, nadaje imię.
  6. „Chwila refleksji”.
    Dzieci otrzymują mazaki i folię. Wyszukują odpowiedniego dla siebie miejsca, które jest dla nich niezwykłe i patrząc na nie przez folię, rysują kontury tego co widzą.
  7. Zaznaczanie w tabeli i zliczanie odnalezionych gatunków roślin występujących w odpowiednich okresach wiosny –zakończenie obserwacji roślin leśnych.
    Odpowiedź na pytanie: „Jaką porę roku mamy obecnie?”
  8. Podsumowanie zajęć:
    • dzieci kończą zdanie: „Po dzisiejszych zajęciach czuję się........”. Po wypowiedzi częstują się cukierkiem i torebkę z cukierkami podają kolejnemu dziecku,
    • wręczenie dzieciom medali „Tropiciel wiosny”,
    • powrót do szkoły.

 

Medale dla uczniów