Lista aktualności Lista aktualności

Murale z mchu zapraszają łodzian do lasu

Od piątku murale z mchu zdobią kamienice w sercu Łodzi. Projekt „Zielone Ślady Natury" ma za zadanie zachęcić łodzian do odwiedzania okolicznych lasów i łódzkich parków.

Dekoracje z mchu, tworzące projekt „Zielone Ślady Natury", pojawiły się na elewacjach rankiem 12 czerwca. Oficjalnego otwarcia projektu dokonał Edward Janusz, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, oraz Tomasz Piotrowski, Dyrektor Biura Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej podczas konferencji prasowej przy jednej z dekoracji, zamontowanej na fasadzie budynku przy ul. Kościuszki 9.

Unikalny w skali Polski projekt w przestrzeni miejskiej ma inspirować mieszkańców miasta do aktywnego, zdrowego wypoczynku blisko natury, przypominając jednocześnie, że Łódź może poszczycić się jednym z największych w Europie kompleksów leśnych leżących w granicach miasta.

Nie jest zaskoczeniem, że w roli ambasadorów akcji wystąpili przedstawiciele leśnej fauny, których możemy spotkać na terenie łódzkich lasów. Na ścianach znalazły się sylwetki lisa, bobra, wilka, jelenia, sarny, bażanta, łosia, bielika, zająca i dzika. Zwierzęta zostały wykonane z mchu strukturalnego, dzięki czemu niemal „rozkwitły" na szarych elewacjach, które – tak jak w przypadku murali o różnorodnych i intensywnych barwach, stanowią doskonałe tło dla soczystej zieleni.

Zastosowanie żywej rośliny nie tylko jest zgodne z ideą akcji, ale też dodatkowo wyróżnia dekoracje wśród wszechobecnych reklam i billboardów. Naturalny jasnozielony kolor na szarym tle fasad przyciąga wzrok przechodniów, którzy zatrzymują się przy dekoracjach, zainteresowani niecodziennym widokiem.

„Zielone Ślady Natury" można znaleźć na elewacjach budynków przy ulicy: Kościuszki 9, Próchnika 14, Narutowicza 27, Kilińskiego 10, Kilińskiego 26, Rewolucji 1905 nr 13, Abramowskiego 2, Czerwona 1, Pomorska 145 oraz Jaracza 32.

Ekologiczny charakter projektu podkreśla fakt, iż mech, którego instalacja nie ingeruje
w nawierzchnię (czyli w tym wypadku – fasadę budynku), jest żywą rośliną, która po zakończeniu akcji będzie przeniesiona do jednego z łódzkich parków lub lasu i tam zasadzona. Mech, wiszący na elewacji budynku, w naturalny sposób reaguje na warunki atmosferyczne, samoczynnie nawadniając się podczas deszczu lub czerpiąc wilgoć z powietrza.

Akcji towarzyszy konkurs, skierowany szczególnie do tych, którzy wszelkie ciekawostki
i znaleziska lubią uwieczniać na zdjęciach typu „selfie" oraz okraszać trafnym komentarzem. Zadanie polega na wykonaniu fotografii, na której widoczny jest zarówno jej autor, jak
i dekoracja z mchu, a następnie wymyśleniu hasła promującego wypoczynek na świeżym powietrzu w łódzkich lasach. Aplikacja konkursowa jest dostępna na oficjalnym profilu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi pod adresem www.facebook.com/LasyPanstwoweLodz, gdzie uczestnicy mogą zgłaszać swoje propozycje do niedzieli, 12 lipca. Komisja konkursowa nagrodzi 100 autorów najlepszych zdjęć
i najbardziej kreatywnych sloganów, chlebakami przydatnymi podczas wycieczek do lasu.