Lista aktualności Lista aktualności

Miejsca Pamięci - nowy przewodnik do miejsc historycznych na terenie łódzkiej dyrekcji

Nakładem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi oraz Polskiego Towarzystwa Leśnego, wydany został przewodnik „Miejsca Pamięci”. To doskonała inspiracja do historycznych podróży po łódzkiej dyrekcji.

Przewodnik powstawał w 150. rocznicę walki o niepodległość i stanowi swoistą skarbnicę wiedzy ujmującej wszystkie obiekty leśne-pamiątki heroizmu i patriotyzmu Polaków.

Książka poświęcona jest również obiektom pamięci z okresu I i II wojny światowej, miejscom spoczynku żołnierzy polskich, rosyjskich i niemieckich, nad których snem czuwają i szumią te same drzewa. Czasami nagrobne płyty zbiorowych mogił zdobi tylko liczba, innym razem skrupulatnie odrestaurowane daty, imiona i nazwiska poległych. To historia zapisana w lesie, często jedyny drogowskaz dla rodzin szukających swoich bliskich.

Publikacja pełni rolę inwentaryzacji obiektów objętych opieką leśników-kustoszy historii, zapisanej wśród drzew. Obiektów stanowiących wybitny potencjał edukacyjny i atrakcję turystyczną tego terenu. Jest przewodnikiem do tanatoturystyki, kryjówek w których planowano działania wojenne, miejsc gdzie ludzie czczą pamięć i bohaterstwo swoich bliskich. Miejsc gdzie spoczywają również leśnicy i drzewiarze, biorący czynny udział w walce o wolność podczas II wojny światowej.
Książka zawiera dokładne lokalizacje GPS wszystkich historycznych miejsc i ich krótki opis.
Publikacja wydana została przez Oficynę Wydawniczą FOREST.